SorularYorum yapılmamış

Birçok insan gelinlik renginin beyaz olduğunu bilir fakat bunun nedenini sorgulamaz. Gelinlerin mutlaka beyaz rengini tercih etmelerinin efsanevi hikayeleri bile vardır.

Eski zamanlarda gelinlerin giydikleri gelinlikler sarı renkteydi. Eski Roma döneminde gelinler sarı renk tonlarında elbiseler giyerek evlenirlerdi.

Sarı gelinlikle beraber aynı zamanda sarı peçe takılıyordu. Ortaçağ dönemlerinde ise gelinliklerin rengiyle fazla ilgilenilmemişti. Ortaçağ döneminde renkten daha önemli olan tek ayrıntı; kumaş kalitesiydi. En iyi elbiseler giyiliyor ve herkes düğününe bu şekilde geliyordu.

Gelinlik renginin beyaz renk tonlarına doğru kayması 16. yy ile birlikte başladı. Kraliyet ailesinde gümüş rengi gelinlikler çok modaydı. Kraliçe Victoria bu rengi reddederek beyaz gelinlik giydi. Kraliçe Victoria dünya tarihinde beyaz gelinlik giyerek adeta bir ilke imza attı.

Kraliçeden sonra yazarlar gelinlik renginin beyaz olarak seçilmesi hakkında methiyeler düzmeye başladılar. Beyaz gelinlik böylece her kıtaya yayılmış oldu. Bekar kadınlar böylelikle bekaretlerini ilan etme rengi olarak beyazı tercih ettiler.

Kraliçeden sonra dünyanın her yerinde beyaz renk gelinlik giyilmeye başlandı. Günümüzde de beyaz gelinliğin dışında hiç bir renk tonuna gelinliklerde yer verilmiyor.

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle