Kadın Sorunları

kaynana gelin davası


arkadaşlar aileden dogan geçimsizliklere dayanamıyorum herkesler okusun şu sıra kaynanalar rövanşta dışardan biri olsa bahsettigimiz bir şekilde temizleriz ama iş anne baba evlat olunca seçme şansımız malesef yok çoğu ailede geçimsizliğin baş sebebidir. memleketimizin birçok yerinde olduğu gibi, kaynana veya kocasının akrabalarının anlamsız müdahaleleri ve baskılan, ailede huzuru bozar, ağızlarının tadını kaçırır ve geçimsizliğe sebep olur. kaynana ve kayınbaba kendi geçmişlerini ve gençliklerini unuturlar, gençlerin de kendileri gibi yaşamalarını, kendileri gibi düşünmelerini isterler. dedikleri olmayınca da, kıyameti koparırlar. yıkıcı ve anlamsız telkinlerle, kadın tarafı kızlarını kocasına karşı hırçınlaştırmaya, erkek tarafı da oğullarını karısına karşı baskı yapmaya zorlarlar. bu durum karşısında eşler arabozucu telkinlere kapılmazlar da birbirlerine sahip olur ve sımsıkı bağlanırlarsa, tehlikeli imtihanı atlatmış olur ve güzelce geçinirler. ahmak dostların telkiniyle birbirlerini üzerler ve incitirlerse, aralarındaki sevgi bağları çözülür, huzurları bozulur. bu huzursuzluk bazen ayrılığa kadar gider. biz öyle zalim kaynana görmüşüz ki, oğlunu gelininden kıskanıyor, yataklarını ayırıyor, kendi yatağını oğlu ile gelinin arasına seriyordu. nihayet oğluna baskı yaparak karısını boşattı. sonunda da yalnız kalan oğlu yaptıklarına pişman oldu, anasına da: "yuvamı yıktın" diye kahrederek onu evden kovdu. cehaletin ve saflığın kurbanı olan ana, hem oğlunu perişan etti, hem de kendisi perişan oldu. karısı da iki çocuğunu alarak bodrum kattan kendilerine bir oda kiraladı, iğnecilik yaparak iki çocuğu ile -melul mahzun- yaşamaya başladı.

yalnızlığa dayanamayan ve yaptıklarına pişman olan adam, karısı ile tekrar evlenmek için aracılar gönderdi ve onun gönlünü yaptı. yeni bir nikâhla karısına ve iki çocuğuna kavuştu, kaybettiği huzuru tekrar elde etti. fakat tekrar yuvamızı yıkar korkusu ile anası nı bir daha evine almadı. böylece hem anasını, hem de allah'ı gücendirdi. buna da sebep olan kötü kaynanadır. allah gelinleri böyle cahil kaynanalardan korusun. her kaynana bir zamanlar kendisinin de gelin olduğunu ve o zamanlar kaynanasından neler beklediğini hatırlamalı, gelininden şefkat ve merhametini esirgememelidir. gelinler de bir zaman gelip kendilerinin de kaynana olacağını düşünmeli ve o zaman gelininden neler bekleyecekse kendisi de kaynanasına öyle davranmalı, büyüklere karşı saygılı ve hürmetkar olmalıdır. huzur içinde yaşamak ve yaşatmak isteyen büyükler ve gençler aşağıdaki öğütleri en iyi şekilde uygulamalıdırlar: ana, baba ve yakınları oğullarını seviyorlarsa, gelinlerini de kızları gibi sevsinler. ona çok iyi davransınlar ve hürmette kusur etmesinler. el kızıdır diye gelinlerini üzmesinler ve oğulları ile eşinin arasına girmesinler. böyle yaparlarsa gelinleri kendilerine karşı saygılı olur ve kocasına sımsıkı bağlanır. böylece oğulları da rahat eder, kendileri de rahat olur, gelinleri de memnun olur. hep beraber mutlu yaşarlar.
şunu da bilmeliler ki, gelinleri kendilerine emanettir. emanete hıyanet etmemiş olmaları için ona çok iyi davranmalılar. yoksa allah katında mes'ul ve azaba duçar olurlar.
gelin tarafı da kızlarını seviyorsa damatlarına ve damatlarının yakınlarına çok iyi davranmalılar ve samimi olmalılar. onu en az oğulları gibi, yakınlarını da kendi yakın akrabaları gibi görüp candan sevmeliler ki, onlar da kendilerine ve kızlarına karşı iyi davransınlar. her şeyin karşılıklı olduğunu bilsinler.
zaten nikâh akdi birbirine yabancı iki aileyi birleştirmiş, bir aile yapmıştır. olumlu ve yapıcı hareketlerle birbirleriyle kaynaşmalı ve beraberliği gerçekleştirmeliler. böyle yaparlarsa hem kendileri mutlu olur, hem de gençleri mutlu kılarlar. başkalarına da güzel örnek olurlar.
damat, hanımın büyüklerine ve yakınlarına çok iyi davranmalı, onlara karşı cömert olmalı, hizmette ve saygıda kusur kılmamalıdır. o zaman yanlarında değeri artar, sevilir ve sayılır.
gelin de, kocasının ana-babasına ve yakınlarına kendi ana-babası ve yakınları olarak bakmalıdır. artık onların kızı olduğunu ve hep onlarla yaşayacağını unutmamalıdır. mutluluğu bu davranışına bağlıdır.
her kadın ve erkek şunu bilmelidir ki, evlilik hayatındaki saadeti ve huzuru, eşinin yakınlarına saygısına ve hizmetine, nihayet onlara karşı samimi oluşuna ve olumlu davranışına bağlıdır. başta kayınbabasına ve kayınvalidesine...
böyle olursa onlar da kendilerini öz evlatları gibi severek el üstünde tutarlar. eşinin yanında da değeri kat kat artar.
şunu da hatırlatalım ki, akraba kaynaşması sadece damat ve gelinle kalmamalı, eşlerin de gayret ve aracılığıyla iki tarafın akrabası birbirleri ile kaynaşmalılar, büyük bir sülale ve aşiret olmalılar. böyle yaparlarsa hem kendileri güçlenir, hem de ailelerinden kopan eşler hasret ateşine yanmaz, ferahlar ve huzur bulurlar. birlikten kuvvet, kuvvetten zafer doğar. bu hak, ziyaretleşme, hediyeleşme, kaynaşma ve yardımlaşma vb.
akrabaların yeni evlilere karşı bir görevi de, onlara destek ve yardımcı olmaları, hastalanırsa yardımcı olmak ve aralarında anlaşmazlık olursa barıştırmaktır.

Psikolojik Sorunlar kategorisine, molla ekledi. 2 Yorum aldı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yorumlar

' merhaba ' zambakserap yazdı.

arkadaşlar ben şu an nişanlıyım.ama inannın kaynana ve görümcemle çok iyi geçinmeyi istememe rağmen sanırım geçinemeyeceğiz.nedense beni oğluna görümcemde kardeşine yakıştırmıyor.severek nişanlandık.arkamdan bir yığın laf etmişler.sizce böylemi olmalıydı.ben ne yapayım şimdi.oysa evlerine gittiğimde hizmette hiç kusur etmem.yakın davranırım.çok üzüldüm.günlerce ağladım.nişanlım da çok üzgün bu duruma.sizce ben ne yapabilirim söyleyin.yaranamıyorsun işte.4 aylık nişanlıyım hala böyle devam ediyor.
' olmuyor ' ozlem22 yazdı.

olmuyor iste ne kadarda iyi olsan gelinsi el kizisin yaranamiyorsun sabirda biryere kadar oluyor yani bu yazdigin bence ne kadarda ugrassan sen bir kaynanaya gelin yaranmiyor belki gelinde haksiz ama hepside haksiz olamaz demi saygilarimla

Etiketler

evlilik sorunları - gelin kaynana davası - gelin kaynana sorunları - kaynana sorunlarına çzüm
Özel Arama

Eposta Adresiniz :
Şifreniz :
Üye Olun - Şifremi UnuttumSon Yorumlar

   Avukatsız Çekişmeli Boşanma Dilekçesi Örneği' adlı soruna
   Avuksız Anlaşmalı Boşanma başlıklı yorum yapıldı.
   kaynanam yüzünden yine bunalımdayım' adlı soruna
   Canım Benim.. başlıklı yorum yapıldı.
   eşim sanal ortamda aldatıyormuş' adlı soruna
   kaçarak evlenmek başlıklı yorum yapıldı.
   Psikolojim bozuldu...' adlı soruna
   depresyondasın başlıklı yorum yapıldı.
   Evli Biri Tarafından Tecavüze Uğradım' adlı soruna
   yazık başlıklı yorum yapıldı.
   evli bir erkeğe aşık oldum' adlı soruna
   hata başlıklı yorum yapıldı.
   Psikolojim bozuldu...' adlı soruna
   bu nasıl bir çelişki başlıklı yorum yapıldı.
   eşim sanal ortamda aldatıyormuş' adlı soruna
   bırak derim başlıklı yorum yapıldı.
   nişanlım ve ailem arasında kaldım' adlı soruna
   aileni yabana atma derim başlıklı yorum yapıldı.
   Psikolojim bozuldu...' adlı soruna
   hayat dert etmeye değmez başlıklı yorum yapıldı.